Cloud Gaming Nedir? Bulut Oyun Nasıl Çalışır?

Cloud Gaming Nedir? Bulut Oyun Nasıl Çalışır?

Real

No-Reply
Moderatör
Moderatör
Üyelik
20 Ara 2022
Konular
6
Mesajlar
14
Tepkime puanı
3
Ticaret - 0%
0   0   0
RealBulut oyunculuk; oyuncuların hemen hemen her cihazdan herhangi bir oyunu oynamasına izin verirken özel oyuncu bilgisayarlarına ve konsollara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Bulut oyun sistemlerinde; bir oyun tamamen veri merkezlerinde ve teslimat ağlarında yaşar, indirme ihtiyacını ortadan kaldırır ve bir kullanıcının cihazını hem oyuncu hem de sağlayıcı için somut avantajlara sahip bağlı bir yüksek çözünürlüklü terminale dönüştürür. Bu değişimi etkinleştirmek için bulut oyun hizmetleri; etkileşimli, sürükleyici ve sosyal eğlence için yeni nesil platformlar oluşturmak için hiper ölçekli bulut özelliklerinden, küresel içerik dağıtım ağlarından ve akış medya hizmetlerinden yararlanıyor. Peki cloud gaming nedir? Cloud gaming nasıl çalışır? Bulut oyun sistemine dair merak ettiklerinizi blog yazımızda bulabilirsiniz.

Cloud Gaming Nedir?

Cloud Gaming, en sevdiğiniz oyunu alır ve güç sağlamak için elinizdeki cihazı kullanmak yerine güvenli bir veri merkezinin içindeki güçlü, endüstriyel bir bilgisayarın yerine geçen sunucudan çalıştırır.

Oyun daha sonra internet üzerinden size geri akar, hemen hemen her cihazda en son oyunları oynamanıza izin verir. Video oyunları interaktiftir. Bu nedenle, bulut oyun sunucularının bilgileri ve kareleri gerçek zamanlı olarak işler.

Tıpkı dizi ya da filmlerin yayınlandığı online platformlar gibi düşünebilirsiniz. Tek fark, video akışının geldiği sunucunun da girişlerinizi alıp tepki verebilmesidir. Bulut oyun platformunu kullanırken ihtiyacınız olan tek şey güvenilir ve hızlı bir internet bağlantısıdır.

Bulut Oyun Çalışma Mantığı Nasıldır?


‘Bulut oyun nedir?’ sorusunun yanıtını verdikten sonra bu sistemin çalışma mantığı ile ilgili detaylara geçiş yapabiliriz. Bugünlerde birçok kişi DVD veya Blu-ray disk satın almak yerine film ya da dizileri online platformlardan izliyor. Cloud Gaming de benzer bir prensipte çalışıyor.

Temel olarak, bulut oyun teknolojisini kullanarak bir oyun çalıştırmaya başladığınızda; evde bir CD kullanmak veya yüklediğiniz bir uygulamayı başlatmak yerine, bir sunucu yüksek güçlü bir PC gibi davranıyor ve onlarca veya yüzlerce mil öteden oyunun çalışmasını sağlıyor.

Cloud Gaming yani bulut oyun platformu temel olarak üç farklı öğeye ihtiyaç duyuyor:

Terminal: Oyuncunun eylemlerini topluyor ve bunları yorumlaması için ağ üzerinden sunucuya gönderiyor. Terminal aynı zamanda, sunucu tarafından üretilen görüntü ve ses bilgilerinin terminalin kendisine iletilmesinden de sorumludur.

Ağ: Bulut oyun, içerik yürütmeyi tüketicinin cihazından buluta taşır. Video akış hizmetlerinin içerik sunma şekline benzer şekilde; oyunun görünümü, içerik dağıtım ağları (CDN'ler) aracılığıyla oynatıcının cihazına akar.

Sunucu: Oyuncu tarafından gerçekleştirilen eylemlere bağlı olarak oyunu çalıştıran, görüntüyü oluşturan ve ağ üzerinden gönderen uzak sisteme deniyor.

GeForce NOW Nasıl Çalışıyor?

“Bulut oyun” yolculuğuna 10 yıldan uzun bir süre önce başlayan ve bu zamanı veri merkezlerindeki grafik kartlarından yerel cihazınızdaki yazılıma kadar yönetilen işlem hattının her milisaniyesini optimize etmek için harcayan GeForce NOW şu şekilde çalışıyor;

GeForce NOW, GeForce oyun bilgisayarının gücünü ve esnekliğini alan ve bulut üzerinden erişilebilir hale getiren bir hizmettir. Bu, tüm cihazlarınızda yükseltmeye, düzeltme eki uygulamanıza veya güncellemeye ihtiyaç duymayan her zaman açık bir oyun donanımı sunar.

GeForce NOW'ı benzersiz kılan şeylerden biri, oyuncuların arkadaşlarının oynadığı oyunların PC sürümünü oynayabilmeleri için popüler PC oyunları mağazalarına - Steam, Epic Games Store, Ubisoft Connect ve daha fazlasına - bağlanmasıdır. Bulut oyun oyuncuları sürükleyici bir PC oyun deneyimi, dünyanın en popüler oyun ve oyun topluluklarına anında erişim ve herhangi bir zamanda herhangi bir cihazda oynama özgürlüğü elde eder.

GeForce NOW, gelişmiş GeForce PC oyun teknolojileriyle birlikte tutkulu oyunculara üst düzey bilgisayar oyunları sunmaktadır. Patentli yakalama ve kodlama teknolojisi, çoğu oyunun oyunun yerel olarak oynandığı hissini verir. Düğmeye basma veya tuş vuruşundan ekranda görünen eyleme kadar geçen toplam süre saniyenin onda birinden daha azdır.

GAME+ ile Kusursuz Bir Bulut Oyun Teknolojisi Deneyimi

Bir oyun söz konusu olduğunda "Neden Açılmıyor?" veya "Neden Hata Veriyor?" gibi sorular sorabilirsiniz ancak bulut oyun sistemleri; sorunsuz bir oyun deneyimi vaat ediyor. GeForce NOW powered by GAMEPLUS aboneliğine dahil olan oyunlar, sistem içerisinde önceden yüklü bir şekilde ve optimize biçimde barındırıldığı için oyun sırasında kasma ve donmalar yaşanmıyor.

GAME+ sayesinde; GeForce NOW'ın muhteşem özellikleriyle mükemmel bir oyun deneyimi yakalayabilirsiniz. Tüm cihazlarda oyununuza kaldığınız yerden devam edebilir; sürekli yeni oyunlarla güncellenen katalog ile oyun dünyasının tüm yeniliklerini anında deneyimleyebilirsiniz.

NVIDIA RTX teknolojisi ile size özel mükemmel oyun deneyimini yakalayabileceğiniz GAME+ ile hiçbir indirme ve güncelleme ihtiyacı olmadan tek tıkla yüzlerce oyuna anında erişebilirsiniz.
 

Real

No-Reply
Moderatör
Moderatör
Üyelik
20 Ara 2022
Konular
6
Mesajlar
14
Tepkime puanı
3
Ticaret - 0%
0   0   0

Bu konuyu şu an görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst